Показват се публикациите с етикет Статии. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет Статии. Показване на всички публикации


Разследването около загадъчната смърт на 35-годишен мъж, чието тяло беше открито в района на хижа „Рудничар“ в природен парк Витоша, навлиза в нов етап. По информация от източници на glasnews разследващите вече извършват детайлна проверка на охранителни камери, намиращи се в близост до мястото на инцидента.


Целта е да бъде установено дали мъжът е бил заснет непосредствено преди фаталния случай, както и дали в района е имало други хора в същия времеви диапазон. Според наличната информация записите могат да помогнат за изясняване на последните му действия и евентуално да покажат дали някой друг е преминал през мястото след инцидента.


Проверяват маршрути и движение в района

Източници твърдят, че вниманието на разследващите е насочено и към камери, разположени по две туристически пътеки под района на хижата. Чрез анализ на видеозаписите се прави опит да бъде възстановено движението в часовете преди подаването на сигнала към спешните служби.


Основният въпрос, на който се търси отговор, е дали мъжът е бил сам по време на инцидента. Разследващите проверяват също дали в близост е имало други туристи или необичайна активност, която може да има връзка със случая.


Тежки наранявания по тялото

Тялото на мъжа е открито в изключително тежко състояние. Според първоначалните данни част от лицето му е било сериозно обезобразено, а по подбедрицата е установена тежка рана. Сигналът към Спешна помощ е постъпил в 13:36 часа.


Работи се по версия за нападение от животно

Към момента основната версия, по която се работи, е възможно нападение от мечка. От Планинската спасителна служба са посочили, че като вариант се разглежда и атака от големи кучета, за които се твърди, че обитават района.


От службата уточняват, че не участват официално в разследването, а окончателните заключения ще зависят от резултатите от експертизите и събраните доказателства.


Случаят продължава да поражда множество въпроси, а отговорите вероятно ще станат ясни след приключване на проверките и анализа на събраните данни./БЛИЦ/



Лили Иванова поздрави Дара след историческата победа на България на "Евровизия 2026". Примата на родната популярна музика публикува емоционално послание във фейсбук минути след триумфа на "Bangaranga" във Виена.


"Исторически успех за България! Поздравления за победителя в Eurovision Song Contest - младата и много талантлива българска певица DARA / Darina Yotova! Скъпа Дара, от сърце ти пожелавам още много, много успехи!", написа Лили Иванова.


"Бъди щастлива и… БАНГАРАНГА!"

Още преди големия финал Лили Иванова публично застана зад българската представителка и ѝ пожела успех.


"Успех на младата и талантлива певица DARA / Darina Yotova! Скъпо българско момиче, България се гордее с теб! Бъди щастлива и… БАНГАРАНГА!", написа тогава примата.

Подкрепа от цяла България

Победата на Дара предизвика истинска еуфория в социалните мрежи и обедини популярни лица от музиката, киното, телевизията и обществения живот.След историческия триумф поздравления към певицата отправиха още Слави Трифонов, Владо Карамазов, Христо Мутафчиев и редица други известни личности. А Лили Иванова, която десетилетия наред е символ на българската музикална сцена, направи едно от най-силните послания.


Източник:show.blitz.bg




 


Папка с десетки снимки, на които Ивайло Калушев е чисто гол, както и актови фотографии на млади момчета, сред които на убития Николай Златков, са били открити от разследващите на хижа „Петрохан“. Има и голи фотоси на други млади момчета, чиято самоличност все още не е уточнена. Смята се, че еротичните кадри са направени от самия Ивайло Калушев, твърди Лупа.бг, позовавайки се на собствени източници от системата на МВР.


Папката е била намерена в компютъра на Калушев още преди 3 месеца, но новото ръководство на полицията явно е преценило, че тази информация е твърде чувствителна и няма отношение към трагедията на Петрохан, завършила с 6 трупа. Това е и причината кадрите да не са показани публично. Не е ясно дали сега новия вътрешен министър Иван Демерджиев ще разпореди голите снимки да бъдат предоставени на медиите. Така или иначе, кадрите ще бъдат предоставени на прокуратурата, допълва източника ни.


Пред журналисти Иван Демерджиев разкри, че по разследването на 6-те смъртни случаи пред хижа „Петрохан“ и край връх Околчица са установени нови факти и обстоятелства. Той обеща, че разкритията ще бъдат обявени публично.



„Очаквам доклад от директора на Главна дирекция „Национална полиция“, когото намерих в командировка в чужбина. След като дойде този подробен доклад, ще ви информирам. Той е наясно с този казус. Има нови факти, но нека да ги обобщим и да ги изложим изцяло“, заяви министърът. Не е ясно дали Демерджиев визира голите фотографии.


Прокуратурата, която ръководи разследването, не е давала официална информация от два месеца. Последната пресконференция беше през март, когато не бе разрешено задаването на въпроси.


Източник:flagman.bg



Нашето момиче Дара триумфира на голямата сцена, 160 млн. души я гледаха пред малкия екран.

България спечели с главозамайващите 516 точки тазгодишното издание на песенния конкурс


"Не мога да повярвам какво се случва. Надявам се, че почувствахте "Bangaranga". Благодаря на Господ за всичко, което се случва тази вечер, както и за всички научени уроци". Това сподели Дара по време на 70-ото юбилейно издание на "Евровизия", на което нашето момиче триумфира и спечели първо място.


Минути след триумфа тя започна да се оглежда в залата, докато даваше интервю след интервю. На въпрос дали се е обадила на някого, погледна с доза "бангаранга" в погледа си, сякаш питайки: "Ти луд ли си, как точно да открадна време за телефон в тази лудница?". Но всъщност продължи: "Най-близките ми са тук. Съпругът ми е някъде тук в залата". И пак погледна за него. После разказа за облог между двамата от деня преди големия финал. Съпругът й просто бил уверен, че тя ще триумфира. 


Влизайки в залата за официалната пресконференция на победителя и сядайки пред масата в шампионско настроение, в миг просто засия. Стана и обяви на всички: "Там в дъното е съпругът ми". 


"По принцип съм дисциплинирана, но в момента съм "бангаранга". Искам да благодаря на съпруга си, който ме насърчи да се включа в "Евровизия". Не бях сигурна. Имах съмнения в себе си, притеснения. Но той просто ме подкрепи и ме накара. Каза съвсем категорично: "Звъни веднага по телефона и кажи, че отиваш и се явяваш на това състезание". Благодарение на него, на моето сеейство, на най-близките ми съм на това пътешествие. Дължа на тях възможността да бъда на правилното място с отворено сърце. И благодаря на Господ за всичко. Това е първата победа на България в "Евровизия" въобще в цялата история", бяха първите думи на Дара на шампионската й пресконференция. 


България спечели с главозамайващите 516 точки тазгодишното издание на песенния конкурс.


Дара излезе под номер 12 на сцената с песента "Bangaranga", която спечели сърцата на феновете не само на Стария континент, но и по целия свят. Тя събра 516 точки, като бе фаворит и на публиката, и на журито. На второ място е Израел с 343 точки, Румъния - на трето.


"Чувствам се прекрасно, не мога да разбера какво се случва. Моята работа е да бъда на сцената, да изпълнявам песента, да отворя сърцето си, да излъчвам светлина и любов. Останалото са точки. Всички имат големи очаквания, всичко, което направихме, надявам се, че ви хареса и почувствахте "Bangaranga". Прегърнете и приемете себе си, каквито сте!", каза поп изпълнителката. 


"Не мога да повярвам какво се случва! Благодаря за оценката от журито на тези страни. Защото наистина положихме страхотни усилия. "Bangaranga" е чувство на сила, което носиш в себе си, да пребориш със специална енергия страха. В хармония с природата и света, когато се почувстваш - тогава можеш да постигнеш всичко", добави Дара.


Юбилейното 70-о издание на песенния конкурс Евровизия 2026 събра около 10 хиляди зрители в залата във Виена и над 160 млн. души пред телевизионните екрани по света, съобщиха водещите на церемонията, като бе посочено, че в историята на конкурса са прозвучали 1789 песни.

Източник:Флагман



Трагичен инцидент на Витоша Мечка нападна и уби мъж над м. Офелиите по пътя за х. Острица и х. Рудничар


Мечка е нападнала и убила мъж на Витоша. Инцидентът е станал на бетонов път над хижа "Офелиите", съобщи “Булевард България“.

 

Свидетели на случилото се разказват, че след като бил нападнат от животното, мъжът се е опитал да се защити с пръчка. 

 

Загиналият мъж е млад с добра планинска екипировка.

 

За инцидента е подаден сигнал до 112 като на място са пристигнали линейка и полицейски екип на 6-то РПУ.


 


Човек е убит в Монтана посред бял ден. Случката се е разиграла около 14 часа днес в небезизвестния кв. „Кошарник“, пише BulNews.


До фаталния край се стигнало, след като между роми от квартала избухнал конфликт, който е прераснал във физическа саморазправа. По неофициална информация, спорът е бил заради пари.


По думи на местни жители, човекът е бил нападнат от група мъже, които му нанесли жесток побой. След удар с бухалка отзад в главата, той се строполил на земята и починал на място. Нападателите вдигнали тялото му и го захвърлили в автомобила му, който бил на кръстовище на ул. „Одрин“. След това агресорите избягали.


По думи на свидетели приятелят на починалия не е пострадал.


Починалият е 48-годишният Цеко Докторчето, познат на всички в квартала. По неофициална информация той е криминално проявен и осъждан.


На мястото има екипи на полицията и криминалисти, които извършват оглед на местопрестъплението.По случая е образувано досъдебно производство.



Трагичен инцидент разтърси тази сутрин благоевградския квартал „Еленово“, след като около 07:00 часа мъж бе открит обесен на скеле в новострояща се сграда.


Зловещата гледка шокирала жители на квартала, които незабавно подали сигнал на телефон 112. На място пристигнали екипи на Спешния център и полицията, но за мъжа вече било късно, съобщава struma.com.


По първоначална информация починалият е около 50-годишен. До неотдавна работел по строителни обекти в града, но от известно време бил без работа. Хора от квартала разказват, че го познавали като тих и затворен човек.


При извършения оглед криминалистите не са установили следи от насилие. Според първоначалните данни става въпрос за самоубийство. Предполага се, че мъжът е изпаднал в тежка депресия.


 


Въпреки това държавното обвинение е преценило, че няма основания да иска постоянен арест.

Ивайло Мирчев и доставчикът на храна, замесен в шумния конфликт в столичния квартал "Лозенец", отново разпалиха обществените реакции, след като стана ясно, че мъжът е бил освободен срещу гаранция от 1000 евро, предава Нова телевизия.


От Софийска районна прокуратура потвърдиха, че срещу доставчика е повдигнато обвинение за нанасяне на лека телесна повреда по хулигански подбуди.


Въпреки това държавното обвинение е преценило, че няма основания да иска постоянен арест.Случаят се разигра в четвъртък в столичния квартал "Лозенец", след като автомобил препречил движението и между двамата възникнал конфликт.


Според данните по разследването напрежението ескалирало, а при опит на Мирчев да задържи ситуацията до идването на полицията, депутатът едва не бил качен върху капака на автомобила.


Самият Мирчев обаче по-късно смекчи версията за случилото се.


"Не съм бил бит. Ръката на мъжа се плъзна по лявата ми буза", написа депутатът в социалните мрежи и подчерта, че не желае доставчикът да бъде задържан.


Случаят предизвика бурни реакции онлайн, а темата се превърна в повод за ожесточени спорове за границата между гражданската реакция, политическия ПР и поведението на институциите./БЛИЦ/




Свалиха охраната от НСО на лидера на ДПС Делян Пеевски, съобщиха от пресцентъра на партията. 


"Бях информиран от ген. Тонев, че след заседание на Специализираната комисия по чл. 23 от Закона за НСО е взето решение за снемане на охраната ми от НСО. Това решение идва и в отговор на поисканата от мен през декември миналата година оценка от компетентния орган на това дали има изменение в обстоятелствата, поради които е определен режимът ми на охрана", пише Пеевски.


„Прогресивна България“ се въздържа да създаде комисия за имуществото на Пеевски


"Вярвам в компетентността на държавните органи и в тяхната експертиза, както и в отговорността им при вземане на решения.  С това една пропагандна дъвка на ПП и ДБ отиде в кошчето за боклук. Което е добра новина", пише още Пеевски.


Припомняме, че на 30 април „Продължаваме Промяната“ внесоха законопроект за изменение и допълнение на Закона за Националната служба за охрана, който предвижда ограничаване на кръга лица, които могат да получават охрана от НСО, като се премахват досегашни основания за автоматично предоставяне на такава на народни представители и други лица – включително Борисов и Пеевски в момента. Въвежда се нов принцип, според който охрана може да се осигурява само при наличие на конкретна и доказана застрашеност.


Същия ден Иван Демерджиев съобщи, че Пеевски и Борисов не се нуждаят от охрана.


През декември миналата година от ДПС обявиха колко струва охраната на партийния лидер Пеевски. За тази информация те се обърнали към Националната служба за охрана, заради системните "спекулации от страна на представители на ПП-ДБ и техни сподвижници". 


"В своя отговор, позовавайки се на закона за НСО, по който ведомостите и възнагражденията на служителите са маркирани с гриф за сигурност, от НСО предоставиха обща информация за това, че средното брутно възнаграждение на офицерския състав е около 4000 лв, а на сержантите около 3000 лв. месечно. Офицерите и сержантите, които охраняват г-н Пеевски са четирима. Аритметиката от тук насетне е сравнително лесна", посочиха тогава от ДПС.


По-късно Пеевски изпрати писмо до началника на НСО и Специализираната комисия по чл. 23 от Закона за НСО, с което е поискал компетентният орган да се произнесе за това, дали има изменение в обстоятелствата, поради което е взето решението и на лице ли е към настоящия момент конкретна застрашеност, поради която следва да се продължи охраната му.

Източник:dariknews.bg



Инспекторатът на МВР стартира мащабни проверки в Областната дирекция на полицията в Габрово, обяви и.д. главен секретар на МВР.


Инспекторатът на МВР стартира мащабни проверки в Областната дирекция на полицията в Габрово. Решението беше обявено от и.д. главния секретар на МВР Георги Кандев на фона на ескалиращо обществено напрежение и протести пред Областната администрация с искания за повече сигурност.


Напрежението и протестите избухнаха в Габрово след масово сбиване, заснето от охранителни камери и разпространено в социалните мрежи, припомня Таралеж. Инцидентът е станал вечерта на 6 май, но кадрите предизвикаха силна обществена реакция и изкараха стотици хора по улиците на града.


На видеото се вижда как в боя участват мъже и жени, а един от участниците рита в главата паднал човек.


Кандев обясни, че по разпореждане на вътрешния министър е сформирана работна група за овладяване на ситуацията, която той определи като „изключително деликатна“. „Нищо няма да бъде скрито от обществеността и всичко, което е предвидено в закона, ще бъде свършено“, заяви той той пред събралото се множество, цитиран по БТА.


В сградата на администрацията се състоя и среща с участието на окръжния прокурор, кмета Таня Христова и областния управител, като в разговорите се включиха представители на протестиращите и на ромската общност. Целта на институциите е чрез координация да се изяснят всички факти около последния криминален инцидент в града.


Кандев увери гражданите, че в следващите дни ще бъдат предприети строги законови мерки. След официалните изявления ръководните кадри на МВР и местната власт излязоха лично при протестиращите, за да изслушат техните притеснения за липсата на адекватна институционална реакция.



На 12 април 1974г., от ул. “Гудрунсвай” № 14 в кв. “Брабранд” на датския град Орхус загадъчно изчезва един българин. Името му е Борис Арсов Илиев – председател на новосъздадената емигрантска организация Съюз на българските революционни комитети (СБРК) със седалище Копенхаген. Той е и член на Българската лига за правата на човека и представител на Българския национален фронт в Дания. Издава бюлетин “Левски”, от страниците на който критикува престъпния режим на Тодор Живков. Самият Арсов, както и датската полиция и служби за сигурност не знаят, че той е влязъл в полезрението на българската ДС няколко месеца преди това и срещу него е планирана секретна операция.


Борис Арсов е български политически емигрант и антикомунист, борец срещу престъпния комунистически режим в България през 60-те и 70-те години на ХХ век и в частност срещу управлението на другаря Тодор Живков. Убит от комунистическите уроди за назидание в Пазарджишкия затвор на 20 декември 1974г. В периода 1960-1962г. Арсов участва в група, която тайно разпространява в центъра на София анонимки. Те са определени от Държавна сигурност определя като “вражески и насочени против дружбата със СССР”. В тях групата пише:


“Братя българи, съгласни ли сте България да бъде изправена пред заколение заради Русия? Вън руснаците от нашата страна, за да ползваме собствените си блага! Братя българи, продажната политика на лъженародното управление тласкат прекрасната ни родина към страшна катастрофа. На борба за излизане от Варшавския пакт!”


Групата е разкрита, а Арсов е на шест години затвор по обвинение, че е „членувал в организация, която си е поставила за цел да събори или подрони или отслаби народнодемократическата власт в НРБ чрез бунт”.


Преди да бъде жестоко ликвидиран Арсов пише последното си писмо:


“Най-реакционната сила на света е Държавна сигурност! Не мога да си простя грешката и вашата голяма измама. Нищо старо не сте забравили и нищо ново не сте научили. Методите ви са същите, както преди 25 години и сами вървите към страшна гибел. Да бъдете проклети!”


Същия ден малко след 14ч. надзирателите го намират обесен в килията с три вратовръзки, факт труден за обяснение, след като при привеждането в Пазарджишкия затвор той е подложен на щателна проверка и от него са отнети всичките му лични вещи. Следственото дело, което се води за смъртта му тогава, стига до заключението “че връзвайки една за друга три вратовръзки Арсов е направил примка, която е вързал на металическата заключалка на рамката на прозореца, имаща височина спрямо пода 2, 70м. Сложил главата си в нея, провисил се и се самообесил. Снет от примката, той вече бил починал.”


Бившата съпруга на Арсов и сина му са известени за смъртта му от офицери на ДС. Те ги контролират до последно, като ги придружават до гробищата в Пазарджик, където организират погребението. Най-близкият човек на Арсов сестра му Йорданка Арсова също не е информирана за гибелта, научава случайно за погребението и пристига в последния момент. На близките не им е разрешено да огледат трупа или да поискат аутопсия за изясняване на причините за смъртта. На сестрата на Арсов ДС забранява да разлепи некролози в квартала, в който живее в София, заплашвайки я да не се случи нещо с децата й. По едноименната книга на Христо Христов през 2000 г. БНТ засне и излъчи документален филм за съдбата на Борис Арсов.


Роден през 1915 г. в София, Арсов е шестото дете на преселници от Вардарска Македония. Бащата му изхранва фамилията с малка фурна в работническия квартал “Ючбунар”. Арсов завършва средно образование, а през 1942 г. постъпва на работа в стопанската полиция, където работи до края на 1945 г. След 9 септември 1944 г. става член на “Звено”. Заради това, че е работил в полицията, през 1949 г. е въдворен в лагерите в Богданов дол и Белене. Това му попречва да завърши стопанския факултет на СУ “Св. Климент Охридски”. Впоследствие работи на различни места като деловодител.


През 1952 г. оперативен работник от тогавашното Пето управление на ДС го вербува за агент с псевдоним “Огнянов”. В строго поверителна справка е посочено, че вербовката е извършена въз основа на “компрометиращи материали за минала дейност”. Четири години по-късно, през март 1956 г., в досието му в Софийско окръжно управление на МВР, за Арсов е записано:


„На 24 ноември 1952 г. е вербуван за агент на ДС. Като такъв не е дал съществена работа. На ръководство в окръжно управление минава към края на 1955 г. Досега не е дал никакво донесение. С цел активизирането му в началото на февруари бе извикан в службата. При разпита даде обещание, че за бъдеще ще работи честно с органите на ДС. Още на първата среща агент „Огнянов“ не се яви, на контролната също, потърсен по телефона отказа категорично да работи повече с нас. Въз основа на горното същият е изключен от агентурния апарат”.



Този отказ на Арсов се оказва решаващ за бъдещето му. Срещу него започват доноси на различни директори на предприятия, в които работи, за недоволството му от положението в страната. Директорът на ДСО “Динамо” пише за него: “ Безпартиен и почти безактивен по провежданите от партията и правителството мероприятия. В него не се забелязва страх, което е причина да се отнася привидно безразлично към сегашната политика на народната власт. Макар и дълбоко в душата си крие недоволство от порядките, които съществуват както в организацията, така към обществения и културен живот. Не се включва в обществена работа”. В друг донос е посочено: “Не обича установения порядък в страната.”


Бягство към свободата на Запад



Излиза предсрочно от затвора през 1964 г., но трудно намира работа и при поредното си уволнение през 1969 г. решава да напусне България и бяга на Запад.


Установява се в Дания, където получава социална помощ. Там основава БТРК. В бюлетина на емигрантската организация „Левски” атакува просъветската политика на БКП Арсов предвижда БКП да бъде свалена от власт чрез обща стачка и масови демонстрации, които да преминат в народно-освободителна революция, като комунистическата партия, ДКМС и профсъюзите бъдат разпуснати. В програмната декларация на СБРК Арсов посочва, че само по революционен път може да се стигне до промяна на режима в България, че е необходимо създаването на всеобщо съпротивително движение. Това предизвиква реакцията на ДС и тя го набелязва за ликвидиране.


От самото начало ВГУ разполага със свой агент в близкото обкръжение на Арсов. Това е Димитър Филипов с агентурен псевдоним “Николай”. Той е и един от членовете на СБРК и по този начин има достъп до Арсов.


През февруари 1974 г. на среща с офицери от ДС в Австрия Филипов е превербуван от ВГУ и получава нов псевдоним – “Маринов”. Без да има каквито и да е доказателства за терористична дейност ДС на бърза ръка обявява Арсов за терорист.


На 12 февруари1974 г. зам.-министърът на вътрешните работи Григор Шопов подписва заповед, в която указва: “Да се разработи комбинация за довеждане в страната на ИР (изменници на родината, б. а.) с цел тяхното ликвидиране или арестуване”. В нея за първи път се използва “ликвидирането” като възможен вариант за обезвреждането на обекти по разработката “Терористи”.


Операцията по отвличането на Арсов от Дания


На 10 април 1974 г. Григор Шопов утвърждава план за „довеждане в страната на главния обект по ГДОР „Терористи” – беглеца Борис Арсов”. В този строго секретен документ от особена важност е отбелязано, че трябва “да се имат предвид и устните указания”. Планът разкрива точния механизъм, по който ДС действа в подобни случаи:


„През февруари т. г. беше прихванато писмо на Арсов до сина му, в което прави оценка за завръщане, разчитайки на ОР (оперативен работник, б. а.) от Софийско управление на МВР подп. Христо Велчев, който го е вербувал и ръководил като сътрудник и оказвал много пъти помощ. По същото време постъпиха данни за настъпило разочарование в Арсов. По наше указание синът му отговори на Арсов, подсили носталгията, даде известни надежди и гаранции за безопасно завръщане. Без знанието на другите членове на СБРК Арсов се е обадил по телефона в посолството и е подал молба и документи за завръщане..


Арсов отговори на сина си, че е съгласен да се завърне веднага при гарантирана безопасност, предлага да се срещне с Хр. Велчев и уговорят за завръщането. Синът му писа, че неговият въпрос е разрешен благоприятно от отговорно място и че допълнително ще му каже какво трябва да направи.



Считаме за целесъобразно да се използва настъпването на разочарование и желание на Арсов да се завърне в страната тъй като при завръщане на Арсов в СБРК ще настъпи дезорганизация, смени и противоборства.


без Арсов определените за диверсии и терористични акции бегълци не могат да се подготвят и проведат подривните акции.


някои от бегълците в СБРК под страх от репресии ще преустановят подривната дейност срещу НРБ.


чрез Арсов ще разкрием цялата дейност на СБРК, дейността на други емигрантски организации и бегълци.


ПРЕДЛАГАМ:


Подп. Христо Велчев от Софийско градско управление на МВР и полк. Димитър Йотов от Второ главно управление на ДС да отидат в Копенхаген по повод “служебна” работа в търговското представителство със задача да установят контакт с обекта Борис Арсов да му окажат въздействие и организират завръщането му в страната.


Контактът с Арсов да стане със съдействието на служителя от търговското представителство Петър Боев – посещение на квартирата му и предаване на писмо от сина му. Да му се дадат гаранции, че няма да му се търси наказателна и друга отговорност . Да го убедят да се върне.


Ако Арсов с документите, които има, може да замине за Западен Берлин, оттам със самолет за ГДР, Чехословакия, Полша, Унгария или България.


Ако няма необходимите документи, да замине за Виена или Западен Берлин и там да му се даде служебен паспорт с негова снимка, но на друго име.


Ако са иззети документите му, с предварително изготвен пасаван да бъде изведен от Дания, като обясни, че си е загубил паспорта.


В краен случай Арсов ще иска официално разрешение от датските власти да отиде по своя работа за няколко дни до Австрия или Западен Берлин, откъдето ще бъде изведен със служебен паспорт.


Ако въпреки всичко Арсов не се съгласи или не може да се завърне, с ОР ще се уговорят кога и как в посолството да стане и да му дадат указания.


Ако Арсов категорично откаже да се върне или се разбере, че търси контакт с нас с друга цел, да му се каже направо, че сме се излъгали, като сме му повярвали, и предупреди да преустанови подривните си действия срещу НРБ.”


Убит за назидание в Пазарджишкия затвор


След отвличането на Арсов ДС прави подробен план, който предвижда неговото активно използване за „компрометиране на българската вражеска емиграция”. Арсов обаче отказва да участва в него. През септември 1974 г. е осъден на 15 години строг тъмничен затвор за диверсия и предателство. ДС изготвя специален план за неговата изолация в Пазарджишкия затвор.


В килията му няма нищо, освен две одеяла и едно шкафче. Разпореден е постоянен надзор, дори бръсненето на Арсов трябва да се извършва в килията. При пристигането в затвора той е съблечен изцяло и от него са иззети всички вещи. Затворникът пише писма до министъра на вътрешните работи, които не са изпратени. За особено жестокото отношение към Арсов говори фактът, че той е оставен при минусова температура, напълно изолиран в тясната метър на два килия и без легло на гол циментов под и лишен от правото да излиза от нея за кратки разходки, както другите затворници. На шестия ден от престоя си в Пазарджишкия затвор той записва на гърба на обвинителния акт с отслабващ почерк:


“Беше 17 декември 1974 година, намирам се в килия № 11 на Пазарджишкия затвор в следственото отделение. Килията е без всякакво отопление, а прозорците, закърпени с парчета стъкла, през които декемврийският студ нахлува нахално в килията ми. Когато пристигнах в този затвор, над входната врата прочетох голям надпис: “Ако не знаеш ще те научим, ако не искаш ще те заставим!” Изтръпнах като прочетох надписа. През време на войната прочутите с безчовечността си и жестокост лагери на смъртта били украсени така на входната врата с надписа: “На всеки му заслуженото”. В името на тези три думи те тикнаха в крематориумите хиляди човешки същества.”


На 20 декември 1974 г. Арсов пише последното си писмо:


“Най-реакционната сила на света е Държавна сигурност! Не мога да си простя грешката и вашата голяма измама. Нищо старо не сте забравили и нищо ново не сте научили. Методите ви са същите, както преди 25 години и сами вървите към страшна гибел. Да бъдете проклети!”


Същия ден малко след 14 ч. надзирателите го намират обесен в килията с три вратовръзки, факт труден за обяснение, след като при привеждането в Пазарджишкия затвор той е подложен на щателна проверка и от него са отнети всичките му лични вещи. Следственото дело, което се води за смъртта му тогава, стига до заключението “че връзвайки една за друга три вратовръзки Арсов е направил примка, която е вързал на металическата заключалка на рамката на прозореца, имаща височина спрямо пода 2, 70 м. Сложил главата си в нея, провисил се и се самообесил. Снет от примката, той вече бил починал.”


Чудовищната игра, узаконена под формата на оперативна разработка, смачкала безмилостно една беззащитна жертва, е гордост за ДС, за която най-важното е, че нейната дейност в случая не е разкрита. Цялата постановка с Арсов от началото до края е потвърдена от двама високопоставени офицери от ПГУ пред журналиста Владимир Костов, работещ по това време за разузнаването в Париж, която той по-късно описва в книгата си „Българският чадър”:


„Акцията на нашите служби срещу предателя Борис Арсов през 1974 година бе оценена като образцова! Работа ефикасна, без оставяне на компрометиращи следи и доведена докрай. Неговото отвличане бе забелязано тогава, когато той се появи в съдебната зала. Никой нищо не можеше да докаже срещу нас. Процесът премина по правилата. Арсов не бе осъден на смърт, въпреки че го заслужаваше. Защо да създаваме мъченици? Достатъчно бе да го пратим в затвора. Няколко месеца по-късно той почина. Но какво по-естествено? Очевидно е, че подобен идеален сценарий не успява всеки месец. Трябва да се разнообразяват формите и средствата за действие. Във всеки случай делото Арсов остава пример за операция, доведена до успешен завършек, без да се даде повод за каквито и да било обвинения срещу нас.


Асен Виденов


 


Ужасяващ инцидент е стана днес към обяд при ремонта на бургаската ул. „Оборище“. Работник бе затрупан жив, след като багер е изсипал пръст върху него. За съжаление загина.



Ужасяващ трудов инцидент разтърси Бургас, след като работник бе затрупан жив по време на ремонтни дейности на улица „Оборище“. По първоначална информация, багер е изсипал голямо количество пръст върху мъжа, който се е намирал в изкопа в този момент. Инцидентът е станал внезапно, без време за реакция, което допълнително усложнява ситуацията. На място незабавно пристигнаха екипи на пожарната и спасителни служби, които започнаха спешна операция по разкопаване и достигане до затрупания човек.


Свидетели на инцидента описват ситуацията като изключително тежка и напрегната, а времето се оказа решаващ фактор в спасителната операция. Районът бе отцепен, а движението в участъка е ограничено.



За съжаление мъжът, който бе затрупан, е починал. До 12:10 часа близо 20 човека – служители на полиция, пожарна, спешна помощ, случайни минувачи и колеги на загиналия, се опитваха да го извадят от пръстта.


Те успяха, но за съжаление мъжът не оцеля.


След приключване на спасителните действия, които за съжаление не доведоха до благоприятен развой на събитията, се очаква да започне разследване, което да установи причините за инцидента, както и дали са спазени всички изисквания за безопасност на труда при извършването на ремонтните дейности.


 


Вторият в листата на ГЕРБ-СДС от 2 МИР-Бургас за съжаление не е контактен и не се знае колко време ще се възстановява, хоспитализиран е в италианска болница, където се е намирал по време на инцидента.



Изключително сериозен здравословен проблем е причината Любен Дилов – син да пропусне първото заседание на 52-рото Народно събрание.  


По информация от сигурни източници на „Труд News“ избраният за депутат от ГЕРБ/СДС е получил инсулт и състоянието му е повече от тревожно. В момента се намира в болница в Италия, където е бил, когато се е случило.



На предсрочните парламентарни избори 63 годишния Любен Дилов-син по традиция беше втори в листата на ГЕРБ-СДС от 2001 г. насам. В момента, когато е настъпил инсултът, той се намирал в Италия и за това е хоспитализиран там. За съжаление и към момента той остава неконтактен, което свидетелства за сериозни поражения, които са под мозъчната кора. Рано е да се каже дали Галя Василева ще заеме неговото място в парламента.


„Любен Дилов се възстановява и ще си заеме мястото на парламентарната банка“, каза водачът на ГЕРБ-СДС Жечо Станков. Той обаче призна, че няма представа за действителното му състояние и колко време ще е нужно, за да се възстанови. Няма яснота дали са поразени органи от двигателната част на тялото или става дума за последици, свързани с емоционалната част и говора.


За предсрочните парламентарни избори Любен Дилов-син беше втори в листата на ГЕРБ-СДС за 2-ри МИР – Бургас.


Кой е Любен Дилов-син?

Любен Дилов-син е роден на 19 ноември 1964 г. в София. Син е на писателя-фантаст Любен Дилов. Завършва 32-ра гимназия в столицата и Факултета по журналистика в Софийския университет “Св. Климент Охридски”, специалност “Печатни медии”. От 1990 г. се занимава със създаването на телевизионните предавания “Ку-ку”, “Каналето”, “Хъшове”, “Шоуто на Слави”. След 2001 г. Дилов-син влиза в политическия живот на България. Той е създател и първи говорител на движение “Гергьовден”, а през 2003 г. става и негов председател. Народен представител в 40-ото НС от листата на ОДС и в 45, 46, 47, 48, 49, 50 и сегашното 51 НС от листата на ГЕРБ-СДС. От 11 август 2010 г. е главен редактор на българското издание на италианското списание L’Europeo.



Той поставил останките пред клона, което предизвикало шок сред персонала и клиентите и довело до извикване на полиция.


Селянин в Индия занесе тялото на сестра си в банка, след като изкопа останките ѝ, за да докаже, че тя е починала. Преди това многократно му е било казвано, че не може да тегли пари без нейно присъствие.Инцидентът се е случил в клон Малипоси на банката Odisha Grameen в област Кеонджхар, в източния индийски щат Одиша, съобщава Daily Mail. 


Телевизиите излъчиха кадри на мъж, носещ нещо, което изглежда като труп, частично увит в найлон, с видими крака на скелет и преметнат през рамо.


„Това създаде изключително обезпокоителна ситуация в помещенията“, съобщиха от банката.Мъжът, идентифициран като Джиту Мунда, се е опитвал от седмици да получи около 19 300 индийски рупии (175 евро) от сметката на по-голямата си сестра Калра Мунда, която починала през януари след заболяване.


Той каза, че многократно му е било казвано да доведе титуляра на сметката лично, дори след като е обяснил, че тя е починала. Според информациите, служителите на банката са казали на Джиту, че трябва да представи официални документи, като например смъртен акт, преди да могат да бъдат изплатени пари.


Твърди се обаче, че е имал затруднения да разбере процеса и не е предоставил необходимите документи.В отчаяние той отишъл до гробището в селото в понеделник, 27 април, ексхумирал останките на сестра си, увил тялото в плат и извървял около 3 километра до банката. След като стигнал до там, той поставил останките пред клона, което предизвикало шок сред персонала и клиентите и довело до извикване на полиция.


Служители от полицейското управление в Патана бързо пристигнали на мястото. Полицията съобщила, че Джиту, беден селянин от Дианали, не е разбирал банковите правила или законовата процедура за получаване на пари от сметка на починал роднина.


Един служител казал: „Той е неграмотен мъж от племе и не знае за процедурите за законни наследници или номиниране“, добавяйки, че служителите на банката не са обяснили правилно необходимите стъпки.По-късно банката оспорва версиите за инцидента, настоявайки, че персоналът не е поискал физическото присъствие на починалия. В изявление банката Odisha Grameen заяви, че на Джиту е било казано да предостави документи, като например смъртен акт, в съответствие със стандартната процедура.


Длъжностни лица също така твърдят, че той е бил в нетрезво състояние и е станал неспокоен, преди да се върне с човешките останки, описвайки епизода като резултат от липса на осведоменост и отказ да се следва процедурата.Банката добави, че искът вече е уреден, след като властите са издали необходимите документи, като средствата са освободени на законните наследници.


Джийту Мунда каза пред местни репортери: „От отчаяние изкопах гроба и донесох останките ѝ като доказателство за смъртта ѝ“.


По-късно служители се намесиха и увериха Джиту, че проблемът ще бъде решен и средствата ще бъдат освободени по законни канали.


Впоследствие останките на жената са препогребани под полицейски надзор.


Регистрацията на раждания и смъртни случаи е задължителна в Индия, но продължават да съществуват пропуски в документацията, особено в селските райони, което оставя много семейства без официални удостоверения.Случаят подчертава сериозните пропуски в комуникацията и административните процеси, които могат да доведат до крайни и шокиращи действия от страна на хора в уязвимо положение.


Източник:БЛИЦ



Индустриализацията на строителството е закономерен процес, който започва в даден етап на развитие на обществени-производствени отношения. В Европа индустриализацията на строителния процес е започнал своето развитие още през 30-те години на миналия век, а силен тласък е получил след края на Втората световна война. Тогава започва изграждането на жилищни комплекси от 500 до 1000 жилища едновременно, мащаби, който до тогава не са били прилагани.


Изграждането на ЕПЖС (Едропанелни жилищни сгради) започва в Западна Европа след края на войната, след 60-те години на миналия век, Германия, Франция и други страни намаляват дяла на изгражданите сгради с ЕПЖС. В гр.София характерната линия за развитие на ЕПЖС и жилищните комплекси е решаването на острата жилищна криза породена, от политическите и икономически условия. В периода между 1948-60г, София е нараснала няколко пъти. Породена от тези обстоятелства жилищна криза, карат държавата да търси бърз начин за изграждане на жилища. Строителството на сгради с панели се превръща в основен гръбнак на жилищната политика. Жилищата са минимизирани, като основно се явява едностайно и двустайно жилище.


Първите ЕПЖС в България са построени през 1958 година, като експериментални, по проекти на НИСИ и Нипро „Итис“ и са четири етажни безскелетни панелни жилищни сгради.



Първи експеримент с малки надлъжни междуосия на 3.00м и 3.60м и с напречно междуосие 2х5.10м.

Втори експеримент с малки надлъжни междуосия на 3.30м и 4.80м и с напречно междуосие 2х4.80м.



Сградата се намира на ул. Найчо Цанов (бивша ул. Нишка) и на базата на опита от него е съставен каталог от типови проекти за масово прилагане в гр.София – ж.к. Лев Толстой, ж.к. Красна поляна, ж.к. Ботунец, ж.к. Надежда 4 (бивш ж.к. Момкова махала).

След натрупания опит от първите ЕПЖС през 1962 година се възлага на Нипро „Итис“, „Главпроект“ и „Софтпроект“ изработването на обединена номенклатура 2-63 от 4 до 6 етажа за сеизмични и не сеизмични райони с надлъжни междуосия на 3.60м. и с напречно междуосие 2х5.10м. По нея е строена ж.к. Свобода, ж.к. Надежда 4, ж.к. Сухата река.



На базата 2-63 от „Софтпроект“ е разработена БС-VIII-СФ на 8 етажа за сеизмични райони. По нея е строено в жк. Свобода, жк. Надежда, жк. Младост, жк. Дружба -1 и др.

През 1964 година започва производството на 8 етажни ЕПЖС по номенклатура БС-2-64 НРПО „ИТИС“ , характерното за нея е , че асансьора е на междинната площадка.

През 1968 година се възлага на Главпроект да разработи номенклатури за Студентски общежития и Детски градини.



През 1969 година Софтпроект започва разработка на номенклатура за ЕПЖС БС-69-СФ, а от 1972 година започва и масовото и прилагане. Това е най-разпространената номенклатура по която е строено в гр.София,. Характерното за тази номенклатура е появата на лоджии (вътршни балкони) и етажност от 5 до 9 етажа.



В последните си думи тя се обръща към най-голямата си любов - сина й, и моли близките си да се погрижат за него и да му кажат, че "мама го обича много"


Драмата на к-г Европа край Поморие, при която 29-годишната Назифе от село Гълъбец издъхна по ужасяващ начин, е много голяма, способна да разплаче и най-коравите сърца. Това коментираха пред Флагман.бг източници, близки до разследването.


Тази нощ, малко след 3 ч., младата жена изгоря жива в колата си Голф 4. Отишлите на място полицаи и пожарникари намериха тялото й – на шофьорската седалка, съвсем сама. А днес малко след 9 ч. започна огледът в светлата част на денонощието, видя репортер на Флагман.бг.


Първоначално се смяташе, че се касае за нелеп инцидент или престъпление. Мястото е предпочитано за усамотени срещи между влюбени двойки. Подозираше се, че Назифе е била там с някой, който е успял да се измъкне от горящата и избягал. Не беше изключена и версията за самоубийство. А няколко часа по-късно тя категорично е потвърдена. Назифе решила да сложи край на живота си по брутален начин, измъчвайки се в пламъците.


„Установено е, че се касае за самоубийство и няма никакво съмнение в това. Тя е оставила предсмъртно писмо, след което се е качила в колата си и отишла край Поморие, за да я запали“, коментира пред Флагман.бг полицай, който е запознат с разследването.


29-годишната жена, родом от Белодол, по документи е омъжена, има 5-годишен син. Преди близо година напуснала мъжа си и в момента двамата били пред развод. А отскоро е имала и друг приятел от село Бата. Тя се преместила да живее в Слънчев бряг, където работела като касиерка в хипермаркет.


Красавицата, изгоряла жива във фаталния Голф край Поморие, била пред развод, а отскоро си имала ново гадже

Предсмъртното писмо е намерено именно в жилището в курорта. Оставила го е там и тръгнала с ясното съзнание, че повече никога няма да се върне. Минала е през бензиностанция, купила е две туби бензин, отишла до к-г „Европа“, заляла целия автомобил отвън и отвътре. Спокойно се качила и след секунди драснала клечката.


"Беше много усмихнато и лъчезарно момиче, но през последните месеци преминаваше през тежък личен период", коментират нейни познати.


„Умряла е в адски мъки, за нас това е немислимо, какво я е подтикнало да си го причини това, най-вече – защо по този ужасяващ начин“, недоумяват разследващи.


Сигнал до тел. 112 са подали шофьори, които са минавали по пътя и са забелязали пламъците. На място веднага са пристигнали пожарна и полицаи, но за Назифе вече било късно.


Флагман.бг успя да разбере и съдържанието на предсмъртното писмо. В него Назифе споменава най-голямата си любов – сина си, който след месец ще навърши 5 години. Младата майка го е обожавала, именно затова близките й не могат да повярват, че го е оставила самичък.


В краткото писмо, написано на турски език, Назифе разкрива, че ще сложи край на живота си, защото не издържа на напрежението на живота. Тя моли близките си да се погрижат за малкия и да му предадат „че го обича“.


„В него тя нито за секунда не споменава бившия или настоящия си. Очевидно с някой е имала проблеми и взима фаталното решение. В бележката обаче пише само за сина си. Няколко смислени, разтърсващи реда за любовта й към него и че го обича безусловно. Прочитайки тези редове дори и очите на разследващите се насълзиха“, разкрива още наш източник.

Източник:flagman.bg



Лятото на 2007 година вече е започнало, а на 13 юни жегата в София е тежка – особено за човек като Георги Велинов, който едва наскоро е преживял една от най-сложните трансплантации. На 49 години, отслабнал и без сили, той с мъка стига до входа на мола до „Хемус“. Има една единствена цел – да си купи нов костюм за сватбата на по-големия си син след два дни. Изкачва едва един етаж и рухва на пейка. Няма сили дори да пробва дрехи. С последни усилия вади пари и моли да му вземат най-хубавия, най-скъпия костюм. За него е важно да изглежда достоен – като баща и като човек, който е устоял на тежките удари на съдбата.

А тези удари започват години по-рано и един от най-тежките е свързан със съпругата му Даниела – жена, с която прекарва 22 години в брак, белязан от любов, но и от постоянни изпитания. Още в началото на съвместния им живот се проявяват здравословните й проблеми, които с времето се задълбочават. Тя страда от тежко и коварно заболяване, съпроводено с чести депресивни състояния. С годините тези периоди стават все по-дълбоки и продължителни – изпада в летаргия, прекарва нощите будна, а дните – в сън и отпадналост.

Проблемите й не се изчерпват само с това. Появяват се и смущения във възприятията – чува и вижда неща различно от реалността, обърква звуци и образи, което още повече усложнява ежедневието им. Никога не работи, а грижите за дома и децата често остават върху Георги. Въпреки това, когато състоянието й позволява, тя се опитва да бъде част от семейството и да помага с отглеждането на двамата им синове – Мартин и Венци.

Животът им преминава между периоди на относително спокойствие и внезапни изблици на напрежение. Сцените, в които Даниела се ядосва, вдига скандали и напуска дома, не са рядкост. Георги свиква с тези моменти и с времето започва да ги приема като част от ежедневието. Допълнително напрежение внася и професионалният му път – честите отсъствия покрай футбола донякъде го откъсват от тежката домашна реалност, но не я премахват.


В началото на 2002 година съдбата му нанася нов тежък удар – баща му умира след масивен инсулт. Загубата го разтърсва дълбоко. Само два месеца по-късно, все още непрежалил тази смърт, той се събира с приятели по повод годишнина от паметния мач срещу „Ливърпул“. Вечерта преминава сравнително спокойно, но след завръщането у дома напрежението избухва. Даниела се ядосва, започва да вика, да чупи, вдига цялата къща. Накрая заявява, че си тръгва и отива при баща си. Това не е нещо ново – и друг път е напускала дома по този начин. Георги не я спира.

Това се оказва последният път, в който я вижда жива.

В ранната сутрин на 23 март 2002 година Даниела тръгва без ясна посока. Според следователите движението й е било произволно, но най-вероятно в себе си вече е носела решение, оформено от дългогодишната й болест и психическо изтощение. Стига до моста между кварталите „Изток“ и „Изгрев“ и спира там. Само секунди по-късно пада през перилата от височина над 20 метра – падане, което не оставя никакъв шанс за оцеляване.

Съдебномедицинската експертиза установява, че непосредствено преди падането тя е получила микроинфаркт. Георги Велинов приема именно тази версия и вярва в нея – че не става дума за съзнателен акт, а за трагично стечение на обстоятелствата. Според него е напълно възможно да й е прилошало, да е спряла за глътка въздух, да е загубила равновесие и така да се е стигнало до фаталния край.

Въпреки това, в онези години жълтата преса налага друга версия – самоубийство. Тя бързо се разпространява и остава като основен спомен за трагедията, въпреки категоричното несъгласие на Георги. Той не приема това обяснение и дълги години по-късно продължава да задава същия въпрос към всички, които го повдигат: кой би скочил от мост с гръб напред?

Каквато и да е била истината в последните секунди от живота й, едно остава безспорно – дългогодишното й заболяване, психическите сривове и тежкото й състояние са неразделна част от тази трагедия. А за Георги Велинов това е загуба, която променя живота му завинаги – тиха, дълбока и непреодолима.


 


Отново младо момиче е намерено мъртво в „Надежда“, след като преди няколко дни труп изплаши хората в Северния парк. 


Потресаваща находка в столичния квартал „Надежда 2“ вдигна полицията на крак в малките часове на нощта! Млада жена, едва на 19–20 години, е открита безжизнена в жилището си, превръщайки тихата вечер в истински кошмар. От МВР потвърдиха за Lupa.bg за инцидента и казаха, че се чака аутопсия, за да се установи дали девойката е умряла от свръх доза наркотици. 



Сигналът към тел. 112 е подаден от близките на момичето, които първи се натъкнали на смразяващата гледка.


Екипи на МВР и Спешна помощ веднага отцепили района около блока, но медиците само констатирали фаталния край.


Родителите са в шок.


 


По списък в него са били 37 пътници и двама шофьори

Жертвите са най-малко две. Шест души са транспортирани към здравни заведения в Бургас, десет са откарани в центъра на „Бърза помощ“ в Малко Търново


Както по-рано днес Флагман.БГ съобщи, неописуема трагедия стана на няколко километра от ГКПП „Малко Търново“.


От ОДМВР-Бургас излязоха с официална информация за ужаса:




В 07:05 ч. е получен сигнал за инцидента с обърнатия украински автобус на пътя Бургас – Малко Търново, непосредствено преди ГКПП „М. Търново“. Зловещият инцидент се случва в посока Турция. По списък в автобуса са били 37 пътници и двама шофьори –  всички са украински граждани. 



Вследствие на жестоката трагедия загинали са двама пътници. Автобусът е в канавката, всички пътници и водачите са извадени. До момента шест души са транспортирани към здравни заведения в Бургас, а десет са откарани в центъра на „Бърза помощ“ в М.Търново, съобщиха от ОДМВР.




Кметът на Малко Търново Илиян Янчев създаде спасителен център в пограничния град.


Според нашата информация, автобус с украинска регистрация, е свършил горивото, отбил е встрани от пътя, пасажерите са слезли от борда и в един момент возилото само е тръгнало назад. На място е убило двама.


В момента пътят не е изцяло затворен, а движението се осъществява в режим на пропускане. Очаква се да пристигне кран, с който автобусът да бъде изтеглен. Тогава пътят ще бъде напълно затворен, предадоха за Флагман.бг от Гранична полиция.




Влак дерайлира тази сутрин между гарите Дъбово и Радунци, на територията на община Мъглиж, съобщават от Български държавни железници. Инцидентът е станал около 7:30 часа с пътнически влак, пътуващ по направлението Горна Оряховица – Стара Загора.



По първоначална информация композицията се е ударила в паднала върху железния път скална маса, в резултат на което локомотивът и два от вагоните са дерайлирали. При произшествието няма пострадали пътници. Организирано е извозване на пътниците с автобуси между гарите Дъбово и Трявна.



Осигурени са превозни средства и от двете гари, които ще обслужват пътниците по засегнатото направление. Екипи работят по разчистването на трасето и възстановяването на нормалното движение на влаковете.

Снимки: Стефан Енев/ ЖП гари и инфраструктура


senzacia-bg.com не разполага с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантира за истинността и, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът й, освен ако не е авторска. Възможно е написаното в някой статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

КОНТАКТИ:

Популярни публикации